Development strategy

Наш музей – про свободу. Це багатоцільовий культурно-освітній осередок, який зберігає пам’ять і розкриває особливості боротьби за права та свободи людини, а також відкрита авторитетна динамічна платформа для осмислення й актуалізації теми свободи та масштабних історичних процесів державотворення.

Музей Революції гідності буде відкритою динамічною інституцією нового покоління, яка, базуючись на подіях минулого, спрямовується в майбутнє та слугуватиме авторитетною платформою для рефлексій над темою свободи й осмислення масштабних історичних процесів. Музей оберігатиме пам’ять про події, учасників і наслідки Революції гідності, Помаранчевої революції, Революції на граніті, подій, пов’язаних із боротьбою українців за права та свободи людини, свободу як цінність, незалежність України та її цивілізаційний вибір.

Музей буде відкритою учасницькою дискусійною, дослідницькою, культурно-освітньою інституцією, міждисциплінарною платформою збереження пам’яті про боротьбу за свободу в новітній історії України, осмислення соціальних рухів і масштабних історичних процесів, рефлексій над питаннями свободи й ідентичності, промоції відповідального критичного мислення, соціальної відповідальності та громадського активізму, сприяння консолідації українського суспільства.

У перспективі музей – інтелектуальний і творчий хаб, осердя ініціатив усіх різновидів задля інклюзивного осмислення минулого та консолідованого творення майбутнього.

Заклад експонує та популяризує пам’ять про події, учасників і результати революцій та боротьби за національну й особисту свободу, гідність та права. Свобода громади й особи є нашим цивілізаційним вибором. Плекаємо солідарність, спільну відповідальність та дію як ідеали Майдану, сприяємо обговоренню й осмисленню історії, спонукаємо розвиток творчості та критичного мислення.

Меморіально-музейний комплекс також досліджує взаємозв’язки між поняттями свободи й соціальної відповідальності, самоорганізації, солідарності.

Меморіально-музейний комплекс бачимо центром інтелектуальної та креативної діяльності, що зосереджує в одному просторі митців, дослідників, інших фахівців із різних сфер, передбачає спілкування професійних і соціальних груп у своєму просторі, буде "парасолькою" для ініціатив, пов’язаних з осмисленням українського минулого та сьогодення, матиме вплив на подальший розвиток країни й регіону.

Музейний комплекс має складатися з історичних місць пам’яті, присвячених подіям Революції гідності й героям Небесної сотні, меморіалу та будівель музею, де перебуватиме колекція артефактів, відбуватимуться заходи за участі громади, виставки, конференції тощо. Будівля меморіально-музейного комплексу повинна бути частиною історичного та меморіального простору Революції гідності й історичного центру Києва. Її архітектура презентуватиме поняття свободи та відповідальної колективної дії.

Меморіально-музейний комплекс буде збудовано в столиці країни, яка в процесі свого історичного становлення та розвитку століттями обстоювала власну ідентичність, територію, цінності та права громадян, а за часів відновлення державної незалежності явила наймасовіші в історії Європи протести, захищаючи демократичні цінності та громадянські свободи.

Основна його мета – створити платформу для розвитку українського суспільства та спільних дій, базованих на відображенні досвіду та явища свободи, а також його виявів у громадському житті; збереженні пам’яті про боротьбу за свободу в новітній історії України; вшануванні пам’яті героїв Небесної сотні та учасників Революції гідності; дослідженні українських рухів за свободу останніх років; осмисленні місії українців у контексті загальноєвропейських цінностей; натхненні й мотивуванні задля самостійних відповідальних дій.

У меморіально-музейному комплексі буде застосовано сучасні комп’ютеризовані виставкові технології, інтерактивні аудіовізуальні програми та комеморативні заходи для підсилення його історичного наративу. Інтенсивні культурно-освітні програми вможливлять поширення посилу далеко за межі музею.

Творення Музею Майдану, зокрема способи збереження й подання історії, обговорювалися із закордонними фахівцями. Поміж них зокрема Лінда Норріс – фулбрайтівський стипендіат, автор блогу "Uncataloged Museum" (США); Сара Блюмфільд – директор Меморіального музею Голокосту у Вашингтоні (США); Елейн Ґуріан – екс-заступник директора Національного музею американських індіанців у Вашингтоні, екс-заступник секретаря Смітсонівського інституту (США); Йоганнес Расмуcсен – секретар Балтійської ініціативи (Данія); Базіль Керський – директор Європейського центру "Солідарність" (Польща); Збіґнев Ґлюза – керівник центру "Карта" (Польща); Роберт ван Ворен – правозахисник, політолог, історик (Нідерланди); Франклін ван дер Полс – радник Національного військового музею у Состерберзі (Нідерланди); Джованні Ерколані – доктор наук, університет міста Мурсія (Іспанія).

Важливим у процесі створення меморіально-музейного комплексу є використання метафоричного підходу до висвітлення подій, адже його відвідувачами будуть і люди, які не матимуть безпосереднього стосунку до подій зими 2013–2014 років.

Тому меморіально-музейний комплекс має стати змістовною відповіддю на виклики й можливості щодо презентації та інтерпретації національно визначальних подій, сучасним закладом нового типу, місцем живих історій і правдивих свідчень, вмістищем колективної пам’яті та лабораторією її переосмислення, платформою формування громадянського суспільства, громадського діалогу, примирення, консолідації, засобом виховання свідомих активних громадян, які продовжать боротьбу за мету, поставлену Майданами.

 


Можете ознайомитися з Концепцією Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності, завантаживши її повну версію на 30 сторінках у форматі PDF. Схвалена 19 травня 2017 року комітетом у складі 23 осіб.

Або ж прочитайте нижче стислий витяг щодо основних моментів.

Концепція Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності

Київ-2017

ІНТРО

Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності (далі Меморіально-музейний комплекс) – багатофункціональна музейна науково-дослідна, культурно-освітня та науково-методична державна інституція, яка належить до сфери управління Українського інституту національної пам’яті.
 
Меморіально-музейний комплекс створено розпорядженнями Кабінету Міністрів України "Про утворення державного закладу "Меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції гідності" від 18 листопада 2015 р. № 1186-р та "Про внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2015 р. № 1186" від 23 листопада 2015 р. № 1230-р.
 
СВІТОВІ АНАЛОГИ
 
Європейський центр "Солідарність" (Ґданськ, Польща);
Музей Варшавського повстання та маркування на вулицях міста подій, пов’язаних із Варшавським ґетто (Варшава, Польща);
Меморіальний музей Голокосту (Вашингтон, США);
Музей Берлінського муру (Берлін, Німеччина);
Позначення на вулицях міста Касселя місць, пов’язаних із жертвами Кришталевої ночі (Кассель, Німеччина);
Музей апартеїду (Йоганнесбург, ПАР);
Музей радянської окупації (Рига, Латвія);
Музей 11 вересня (Нью-Йорк, США);
Музей Голодомору (Київ, Україна).
 
МЕТА
 
Створити платформу для розвитку українського суспільства та спільних дій, базованих на:
 • відображенні досвіду та явища свободи, а також його виявів у громадському житті;
 • збереженні пам’яті про боротьбу за свободу в новітній історії України;
 • вшануванні пам’яті героїв Небесної сотні та учасників Революції гідності;
 • дослідженні українських рухів за свободу останніх років;
 • осмисленні місії українців у контексті загальноєвропейських цінностей;
 • натхненні й мотивуванні задля самостійних відповідальних мислення та дій.
ВІЗІЯ
 
Меморіально-музейний комплекс бачиться центром інтелектуальної та креативної діяльності, який має зосереджувати в одному просторі активістів, митців, дослідників, інших фахівців із різних сфер, забезпечувати зустріч різних професійних і соціальних груп у своєму просторі, бути "парасолькою" для ініціатив, пов’язаних з осмисленням українського минулого та сьогодення, мати вплив на подальший розвиток країни й регіону.
 
МІСІЯ
 
Меморіально-музейний комплекс покликаний бути авторитетною інноваційною платформою ствердження серед широкого загалу цінностей громадянського суспільства, з опертям на історичний досвід боротьби українців за свої права; відкритим форумом для дискусій та поширення ідей гідності й незалежності, свободи, самоорганізації, сприяння активізації громадських ініціатив, консолідації та розвитку суспільства й формування відповідальності за майбутнє.
 
ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПРАВОВА ФОРМА ТА СТАТУС
 
Національний музейний заклад у підпорядкуванні Українського інституту національної пам’яті.
 
СОЦІАЛЬНИЙ ЗАПИТ
 
Існує високий соціальний запит на відтворення в мирному житті соціальних практик, які народилися/розвинулися на Майдані. Меморіально-музейний комплекс новітнього типу має стати для суспільства місцем зцілення та єдності, де через спільні дії долаються травми і стереотипи, пов’язані з нашою історією, задля взаємодії та спільного творення майбутнього.
 
ЦІЛЬОВІ АУДИТОРІЇ
 • школярі, студенти, молодь;
 • родин Героїв Небесної Сотні;
 • учасники Майданів, АТО та їхні родини;
 • представники середнього класу;
 • творча інтелігенція, інтелектуали;
 • журналісти, медійники;
 • дослідники й науковці;
 • музейні фахівці;
 • викладачі, вчителі, митці;
 • туристи та гості Києва;
 • члени урядових та інших іноземних делегацій.
 
КОЛЕКЦІЯ

Зібрана активістами колекція включає понад 1000 предметів основного фонду, близько 500 аудіо- та відеоінтерв’ю, пам’яткоохоронну документацію, документальні фотографії, книжкові видання. Речову колекцію складено з різних груп, які поповнюють донині, – це барикадний генд-мейд, предмети самооборони, зразки протестного мистецтва та інші унікальні артефакти.

ГОЛОВНА ЕКСПОЗИЦІЯ
 
Головна постійна експозиція базуватиметься на об’єктах із майданівських фондів – тих, що розповідають історію українських рухів за свободу, з основним акцентом на подіях Майдану 2013–2014 років. Вона також висвітлюватиме історії схожих рухів з усього світу з використанням оригінальних об’єктів, пов’язаних із ними.
 
Тематична структура експозиції не зосереджуватиметься на хронологічному та подієвому викладі матеріалу з метою органічного інтегрування подій різних часів і країн.
СКЛАДНИКИ ТА ЧЕРГОВІСТЬ СПОРУДЖЕННЯ
 
Перша черга
 
1. Меморіал героїв: меморіальний інформаційно-експозиційний простір збереження та впорядкування місць пам’яті – "дорога пам’яті"; вшанування учасників подій та загиблих; суспільні комеморативні практики та індивідуальні переживання; усвідомлення самопожертви, безстрашності, самоорганізації та спільної дії. У фокусі – тема героїв Небесної сотні.
 
 • Територія Пам’яті (капличка, сквер, алея, місця загибелі, "річка пам’яті").
 • Пам’ятник(и) героям Небесної сотні, учасникам Революції гідності.
 • Інформаційно-освітній центр.
 • Меморіальна експозиція.
 • Садово-парковий простір.
 • Офісно-адміністративне приміщення.
Друга черга
 
2. Музей Майдану: сучасний простір мультимедійної інтерактивної експозиційної, фондової, наукової, управлінської та комунікаційної діяльності. У фокусі – тема Революції гідності, інших Майданів, боротьби за права людини та незалежність держави.
 • Вхідна зона.
 • Простір головної експозиції.
 • Простір змінних виставок.
 • Фондосховище.
 • Архів.
 • Наукова бібліотека.
 • Аудиторіум (кіноконцертний конференц-зал).
 • Дитячий музей.
 • Реставраційна майстерня.
 • Науково-дослідний і методичний центри.
 • Офісно-адміністративні приміщення.
3. Дім Свободи: публічний залучальний культурно-освітній простір для генерування нових смислів, плекання критичного мислення та дискусії, активізації ініціативності й відповідальності, практикування креативності та спільних дій.
 • Освітньо-дискусійний комунікаційний центр.
 • Центр громадських інновацій та ініціатив.
 • Інформаційний центр (медіатека).
 • Дитяча школа.
 • Творчі студії.
 • Тренінговий центр.
 • Видавництво.
 • Загальна інфраструктура
 • Паркінг для автомобілів і велосипедів.
 • Заклади харчування.
 • Крамниця.
 • Резиденції (кімнати готельного типу).
 
ЛОКАЦІЯ ТА БУДІВЛЯ
 
Тимчасові варіанти:
 • адаптування частини приміщення Українського дому для розміщення адміністративної частини Меморіально-музейного комплексу та фондової колекції, створення змінної експозиції, провадження програмної діяльності;
 • спорудження конструкції аркового типу за адресою: м. Київ, алея Героїв Небесної сотні, 3–5 для створення змінної експозиції, провадження програмної діяльності.
 
Остаточний варіант розташування в межах:
 • земельної ділянки комунальної форми власності територіальної громади міста Києва за адресою: м. Київ, алея Героїв Небесної сотні, 3–5;
 • частини земельної ділянки комунальної форми власності територіальної громади міста Києва за адресою: м. Київ, алея Героїв Небесної сотні, 4, що перебуває в постійному користуванні державного підприємства "Готель Україна";
 • земельної ділянки комунальної форми власності територіальної громади міста Києва (територія вулиць, доріг і схилів алеї Героїв Небесної сотні) від майдану Незалежності до алеї Героїв Небесної сотні, 3–5 включно.

Функціонально-тематичне призначення

 
1. "Місце скорботи" – алея Героїв Небесної сотні, 4 (площа ділянки 0,18 га).
2. "Алея пам’яті" – територія вулиць і доріг від майдану Незалежності до алеї Героїв Небесної сотні, 3–5 (площа ділянки 1,40 га).
3. "Місце перемоги" – алея Героїв Небесної сотні, 3–5 (площа ділянки 1,22 га).