Відкритий університет Майдану

 

Відкритий університет Майдану – всеукраїнський рух громадянської освіти, що виник 2013 року. Сьогодні це громадська організація, яка створює та розвиває віртуальні й офлайн-формати неформальної освіти, доступної кожному. ВУМ сподівається, що, привчаючи людей до самоосвіти, допомагає будувати громадянське суспільство.

 

 

Станом на 7 листопада 2017 року на сайті VUMonline.ua:

  • зареєструвалися, щоб слухати відеолекції, 18035 користувачів;

  • 4367 із них отримали сертифікат про успішно пройдений курс;

  • працюють 79 кваліфікованих викладачів;

  • можна прослухати 42 курси.

Виникнення ВУМ. Пліч-о пліч з усіма на Майдані стояли також викладачі та випускники вишів. У першій декаді грудня 2013 року майже водночас у кількох спільнотах київських бізнес-шкіл виникла ідея навчати на Майдані. Було кілька локацій, де таке навчання розпочали:

  • Київська школа економіки (KSE) разом з ініціативою “НеЗлийМайдан” організувала лекції просто неба й у підземних переходах середмістя столиці. Першим лектором став Павло Шеремета, тодішній президент KSE. Ініціативу назвали “Вільний університет Майдану”;

  • Парламентська бібліотека, де читали лекції члени спільноти “Aspen”;

  • Києво-Могилянська бізнес-школа, рада випускників якої ухвалила запустити формат університету на Майдані, а двоє випускників зголосилися здійснити це.

А от у так званому Жовтневому палаці публічні лекції було анонсовано, проте в останній момент керівництво закладу відмовилося надати приміщення для них.

Оскільки в той час, коли ще не готували “коктейлі Молотова”, особливої роботи на Майдані не було, а потреба чимось зайнятися існувала, до 2014 року Відкритий університет провів 295 лекцій. У січні мітингарі взяли штурмом Український дім, і ВУМ почав діяти у фойє поруч зі Студентською координаційною радою, Бібліотекою Майдану, медпунктом та митцями, які невтомно розписували шоломи для майданівців. Навчали тих, хто приходив відпочити після виснажливого дня, погрітися чи поїсти. У цей час налагодили співпрацю з викладачами львівських університетів – Науковою сотнею імені Юрія Вербицького. Працювали в режимі 3–5 лекцій на день.

Навесні ВУМ був освітнім партнером “АртФоруму” громади Києва в Будинку освіти та мистецтва “Майстер-клас”. Упродовж 2014 року разом з ініціативою “Діалоги на майдані” університет започаткував “Школу свідомого громадянина”, а на “Першому національному” показав 25 програм за проектом “Телеакадемія” з викладачами ВУМ. Окрім того, близько 450 публічних лекцій прочитано в Києві, Івано-Франківську, Тернополі, Чернівцях, Одесі, Миколаєві, Дніпрі, Черкасах, Чернігові, Харкові, Запоріжжі, Кам`янці-Подільському, Варшаві.

Відкритий університет Майдану – одне з тих надбань Революції гідності, які й нині служать громадянам України. Зараз заклад пропонує зокрема лекції стосовно залучення фінансів, самоврядування, економічного розвитку громад, творчого, критичного й інституційного мислення, відповідального батьківства. Це курси “Соціальне підприємництво”, “Енергоефективність багатоквартирного будинку”, “Теорія поколінь: знаходимо спільну мову” та багато інших.

Сайт університету.