Майдан Незалежності (поряд із Національною музичною академією України імені П. І. Чайковського)

 

Надвечір 21 листопада 2013 року після оприлюднення рішення уряду про призупинення процесу підготовки підписання угоди щодо асоціації України з ЄС у Києві на майдані Незалежності розпочалася перша акція протесту. На Майдан прийшли журналісти, громадські активісти, опозиційні політичні лідери – загалом близько 1 500 осіб, багато хто з них залишився до ранку. Так розпочався Євромайдан. Впродовж останнього тижня листопада відбуваються мітинги на підтримку підписання угоди про асоціацію з ЄС в усіх обласних центрах України. Студенти київських та львівських вишів оголошують страйк. Під приводом підготовки площі до новорічних свят після 22 листопада відбуваються кілька спроб розігнати протестувальників, які щоразу закінчуються сутичками із правоохоронними органами. 30 листопада о 4 ранку, коли на майдані Незалежності залишилося близько 400 активістів, площу оточили озброєні бійці «Беркута». Вони застосовували вибухові пакети, сльозогінний газ, людей з особливою жорстокістю били кийками. Декому вдалося втекти та сховатися у Михайлівському монастирі. Жорстоке побиття протестувальників стало потужним мобілізаційним фактором і точкою неповернення для перебігу революційних подій. 1 грудня на вулиці Києва вийшли близько мільйона протестувальників. Було створено Штаб національного спротиву, який розмістився в Будинку профспілок. З'являються вимоги відставки злочинної влади. 8 грудня відбувається Марш мільйонів. Постають перші оборонні барикади. Складається система життєдіяльності самого Майдану: встановлюються намети, сцена використовується для виступів громадських активістів та митців і для загальної координації; налагоджено роботу кількох точок харчування, обігріву, збирання коштів та одягу, медичної служби. Створено Самооборону Майдану. Акції солідарності з українцями відбувалися у більш ніж 20 країнах світу. Най- масовішими вони були у містах Канади, США, Німеччини, Польщі, Великої Британії, Італії та Франції. Окрім того, активісти збиралися на акції в Австрії, Австралії, Бельгії, Грузії, Естонії, Іспанії, Португалії, Литві, Норвегії, Швеції, Чехії та інших країнах.

 

 

 

 

Словник Майдану

Йолка –

металева конструкція для встановлення на цент- ральній площі Києва новорічної ялинки, під приводом чого влада наказала «зачистити» майдан Незалежності від протестувальників. Назва виникла внаслідок обмовки тодішнього очільника України, який у виступі на телебаченні забув українське слово «ялинка».

 

Штаб національного спротиву  –

створено членами опозиції з метою координації дій і вимог Євромайдану. 30 листопада про це оголосили лідери трьох опозиційних партій – Віталій Кличко («УДАР»), Олег Тягнибок («Свобода») та Арсеній Яценюк («Народний фронт»). 8 грудня штаб поширив заяву, що готовий узяти на себе всю повноту влади в Україні в разі, якщо в державі буде запроваджено надзвичайний стан.

 

Марш мільйонів –

наймасовіший мітинг за роки незалежності України. Згідно з деякими даними, 8 грудня 2013 року на центральні вулиці й площі міста Києва вийшли понад мільйон людей.

 

Самооборона Майдану –

громадське об’єднання добровольців з метою охорони учасників протесту, підтримання громадського порядку на контрольованій активістами території та захисту наметових містечок від силового розгону. Самооборона Майдану мала свою структуру, координувала дії зі Штабом національного спротиву.

 

 

 

Спогади учасників

 

...Давайте серйозно. Ось хто сьогодні до півночі готовий вийти на Майдан? Лайки не рахуються, лише коментарі під цим постом зі словами «я готовий». Як тільки збереться понад тисячу, будемо організовуватися.
Мустафа Найєм

 

...Прокидаємося з усвідомленням, що все змінилося та що далі мова піде не так про євроінтеграцію, як про наше право на нашу країну, про наше право бути громадянами й вирішувати, яким буде наше власне майбутнє…
Сергій Жадан

 

...І потім у переповненому вагоні метро, що співав схвильованим хором то національний гімн, то «Червону руту», то «Женців», якийсь студент, обернувшись, майже розгублено признався, що ніколи й ніде не бачив стільки усміхнених облич: «Мабуть, це і є Європа? Мабуть, саме там люди ось такі щасливі?»
Євген Якунов

 

...Майдан стоїть задля того, щоб людина нарешті стала в цій країні Людиною, яка має свою гідність і права якої не може бути порушено. Кожен із нас має право на майбутнє.
Ольга Галабала

 

 

 

Експонати
Національного музею Революції Гідності

 

«Йолка» –

один із символів Євромайдану, адже розгін мирних протестувальників 30 листопада відбувся під приводом установлення міською владою новорічної ялинки, а віче 1 грудня почалося з її захоплення мітингувальниками. Каркас ялинки став символом незгоди із тодішнім режимом Януковича. Від початку грудня 2013 року, відколи на каркасі ялинки з’явилася перша революційна прикраса – український прапор, і до її демонтажу в середині серпня 2014 року багатотонна металева конструкція була унікальним агітаційним та мистецьким простором, де динамічно «експонувалися» вимоги, ідеї, сподівання, емоції протестувальників. Завдяки старанням Українського інституту національної пам’яті та громадської ініціативи «Музей Майдану» металевий каркас «Йолки» та близько тисячі предметів, розміщених на ньому, – здебільшого прапорів, плакатів, банерів, удалося врятувати. Київська міська влада передала цей артефакт для майбутнього музею. Революційна атрибутика й окремі елементи каркасу «Йолки» експонувалися в Україні та за кордоном.

 

 

 

 

Світлини: Олександр Сліпченко, Анатолій Степанов. Карта: Дмитро Вортман