Архітектурний конкурс

АРХІТЕКТУРНІ КОНКУРСИ НА МЕМОРІАЛ І МУЗЕЙ

Пошук ідей і рішень – конкурс "Територія Гідності / Terra dignitas", 2014–2015 роки

Місце розташування Музею та Меморіалу визначено завдяки потужному суспільному запиту (перетворення частини вул. Інститутської на стихійний Меморіал) та за результатами першого конкурсу «Територія Гідності / Terra dignitas», який, по суті, став майданчиком для широкого громадського обговорення кому має бути Меморіал і де мусить постати.

Міжнародний відкритий конкурс на концепцію оновлення громадського простору центрального ядра міста Києва з меморіалізацією подій Революції Гідності.

Замовник: Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
«Територія гідності» – перший в Україні відкритий конкурс, програму та завдання якого сформувала громада міста.
•    6 місяців щотижневих обговорень;
•    1000 опитаних;
•    понад 35 публічних заходів;
•    1650 відвідувачів публічних заходів;
•    300 годин роботи Ради громадських експертів;
•    25 000 відвідувачів сайту з 90-та країн світу;
•    10 000 учасників народного голосування;
•    100 волонтерів;
•    78 заявок на конкурс із 40-ка країн світу;
•    149 конкурсних проектів;
•    переможці конкурсу із 7-ми країн світу.

Проекти-переможці конкурсу чітко вказали художній вектор майбутнього Меморіально-музейного комплексу: сучасний багатофункціональний центр розвитку демократії з Музеєм Майдану та меморіальною частиною, присвяченою Героям Небесної Сотні, а також з якісним громадським простором в адміністративній центральній частині столиці України, де відбулися історичні події зими 2013–2014 років.

Організатори і партнери: «Hossbach Lehmhaus GbR [phase eins]» – світовий лідер з організації міжнародних архітектурних конкурсів; Всі проекти опубліковані в розділі Результат на веб-сайті конкурсу.

Тип конкурсу – Міжнародний конкурс на проектування є анонімним, двостадійним, та з відкритою процедурою попередньої кваліфікації учасників.

Конкурс поділяється на дві конкурсні частини (“номінації”) - Меморіал та Музей. Ці завдання є основними об’єктами двох паралельних завдань Стадії 1. Для кожного з них (“Конкурс Меморіал Героїв Небесної Сотні” та “Конкурс Музей Революції Гідності”), будуть відібрані різні учасники. В кінці Стадії 1, після публічного перегляду - проект-переможець “Меморіал Героїв Небесної Сотні” буде обраний та публічно оголошений колегією журі. Таким чином, обраний проект меморіалу повинен бути інтегрований в усі дизайн-пропозиції Стадії 2 “Конкурс Музей Революції Гідності”.

Попри розподіл на дві частини, і Меморіал, і Музей розглядаються як взаємодіючі суб'єкти, які повинні розвиватися в межах єдиного процесу. Для забезпечення подібної взаємодії обидва предмети інтегровано в формат двостадійного Конкурсу.

Мовами Конкурсу є українська та англійська, обидві мають однаковий статус. Проте, у випадку невідповідності між англійською та українською версіями, англійська версія є визначною.

Мета конкурсу    

•    відібрати найкращу проектну пропозицію за процедурою конкурсу для реалізації
•    залучити кращих проектувальників різних країн з огляду на світовий масштаб подій Майдану
•    врахувати попередні напрацювання у сфері меморіалізації і музеєфікації подій Революції Гідності та порушити питання осмислення майбутнього України засобами архітектури та монументального мистецтва

Завдання конкурсу    

•    розробити проектну пропозицію меморіального простору на вшанування пам`яті Героїв Небесної Сотні
•    розробити проектну пропозицію будівлі Музею Революції Гідності, що має включати музейну та культурно-просвітницьку функції
•    розробити громадський простір як складову меморіально-музейного комплексу
Норми та правила    Правила проведення Конкурсу базуються на Стандартах Регуляції Міжнародних Архітектурних Конкурсів та Конкурсів Планування міст ЮНЕСКО та “МСА Правила проведення дизайн конкурсів в галузі архітектури та суміжних областях” від липня 2017, опублікованих Міжнародною Спілкою Архітекторів (МСА).

Правила Конкурсу регулюються наступними основними принципами: рівні можливості для всіх кандидатів (також у період попереднього кваліфікації); оцінка заявок виключно відповідно до чітких, заздалегідь визначених та недискримінаційних критеріїв відбору; оцінка поданих концепцій в обох стадіях незалежним журі; анонімність кандидатів на обох етапах.
Конкурсанти    Усього близько 24 учасники будуть обрані в рамках відкритої міжнародної процедури попередньої кваліфікації. Попередній відбір проводиться окремо для кожної з двох Стадій Конкурсу, для яких існують свої норми та вимоги відповідно.

Для участі в Конкурсі “Меморіал Героїв Небесної Сотні” загалом буде відібрано близько 12 художників/скульпторів, архітекторів чи ландшафтних архітекторів.

Для участі в Конкурсі “Музей Революції Гідності” буде обрано загалом близько 12 архітекторів або груп архітекторів або архітектурних асоціацій.

За підсумками першої Стадії, на підставі кваліфікації кожного учасника журі буде обрано 6 або 7 учасників Конкурсу “Музей Революції Гідності” для продовження участі у другій Стадії Конкурсу.

Збори i премія    

Для кожної номінації («меморіал» та «музей») визначено по три премії:
Перша премія – 672 000 грн
Друга премія – 416 000 грн
Третя премія – 272 000 грн

Додатково кожен учасник конкурсу, проект якого пройде в другий тур «конкурсу на музей» за умови подання деталізованого конкурсного проекту в другому турі, який відповідатиме умовам другого туру конкурсу, викладеним в конкурсній документації, отримає фіксовану виплату 480 000 грн для покриття витрат, понесених на розробку конкурсного проекту.

Реєстраційний внесок для подачі заявки на участь та для участі в конкурсі не вимагається.
Залучення громадськості    Проекти, подані на участь у 1-ій Стадії конкурсного відбору, будуть оприлюднені перед засіданням журі без зазначення інформації стосовно авторства для збору громадської думки, яка буде згодом передана журі. В той самий час, журі залишається незалежним від цієї інформації.

Прийнятність  

Географічних обмежень щодо прийому заявок на участь у конкурсі не існує.

До участі у конкурсі “Меморіал Героїв Небесної Сотні” допускаються художники/скульптори та особи, які станом на день оголошення конкурсу, кваліфікуватимуться професійним органом у своїй країні проживання як "Архітектор" або "Ландшафтний архітектор". Особи з країн, де професії з назвою "Архітектор" або "Ландшафтний архітектор" не підлягають законодавчому регулюванню, мають право на участь у конкурсі, якщо вони володіють диплом або аналогічним сертифікатом про професійну кваліфікацію, який визнається в ЄС під 2013/55 / ЄС (ЄС Директива про визнання професійної кваліфікації).

Право на участь в конкурсі “Меморіал Героїв Небесної Сотні” також мають асоціації, сформовані фізичними та юридичними особами, в групу яких входить принаймні одна особа, яка має право на участь згідно з правилами, викладеними в попередньому пункті. Юридичні особи мають право на участь у таких асоціаціях, якщо їх статут включає проектну діяльність, що стосується завдання конкурсу. Юридичні особи та архітектурна асоціація повинні назвати єдиного уповноваженого представника, який буде нести відповідальність за виконання вимог конкурсу відповідно до попереднього пункту. Повноважний представник, а також усі автори конкурсного проекту повинні відповідати критеріям прийнятності, що стосуються конкурсантів. Незважаючи на призначення одного уповноваженого представника, кожен член будь-якої асоціації несе спільну відповідальність за будь-яке подання з боку своєї асоціації.

Право на участь в конкурсі “Музей Революції Гідності” мають особи, які станом на день оголошення конкурсу, кваліфікуватимуться професійним органом у своїй країні проживання як "Архітектор". Фізичні особи з країн, де професія з назвою "Архітектор" не підлягає законодавчому регулюванню, мають право на участь у конкурсі, якщо вони володіють диплом або аналогічним сертифікатом про професійну кваліфікацію, який визнається в ЄС під 2013/55 / ЄС (ЄС Директива про визнання професійної кваліфікації).

Право на участь в конкурсі “Музей Революції Гідності” також мають асоціації архітекторів, сформовані фізичними та юридичними особами, в групу яких входить принаймні одна особа, яка має право на участь згідно з правилами, викладеними в попередньому пункті. Юридичні особи мають право на участь у таких асоціаціях, якщо їх статут включає проектну діяльність, що стосується завдання конкурсу. Юридичні особи та архітектурна асоціація повинні назвати єдиного уповноваженого представника, який буде нести відповідальність за виконання вимог конкурсу відповідно до попереднього пункту. Повноважний представник, а також усі автори конкурсного проекту повинні відповідати критеріям прийнятності, які стосуються конкурсантів. Незважаючи на призначення одного уповноваженого представника, кожен член будь-якої асоціації несе спільну відповідальність за будь-яке подання з боку своєї асоціації. 

Офіційний сайт архітектурного конкурсу